+48 22 401 12 12
+48 508 222 111

Licówki

Co to są licówki i kiedy się je stosuje?

Licówka to cienka warstwa materiału, cementowana na przedniej powierzchni zęba. Jest to rozwiązanie, które pozwala korygować kształt, wielkość oraz kolor zębów. Licówki stosuje się m.in. w sytuacji, gdy zęby pacjenta posiadają trwale przebarwienia, są nierówne, zostały uszkodzone mechaniczne (są pęknięte lub złamane), a także w celu skorygowania przerw między zębami, np. diastemy. Licówki mogą być pełnoceramiczne lub kompozytowe (wówczas mówimy o bondingu).

Etapy wykonania licówek

Wykonanie licówek pełnoceramicznych to proces, który najczęściej zamyka się w trzech wizytach. Pierwsza wizyta to konsultacja oraz szczegółowa diagnostyka. Na drugiej wizycie dobierany jest kolor licówek, a zęby są przygotowywane – stomatolog zeszlifowuje ok. 0,5 milimetra szkliwa (możliwe w znieczuleniu miejscowym). Następnie pobierany jest wycisk. Wykonanie licówek w laboratorium protetycznym to okres ok. 2 tygodni, w tym czasie pacjent nosi tymczasowe licówki. Na trzeciej wizycie stomatolog razem z pacjentem sprawdzają kolor i kształt licówek – tak, by były one idealnie dopasowane. Dopiero wtedy licówki są na stałe cementowane.

Alternatywa dla licówek

Alternatywą dla licówek pełnoceramicznych może być bonding (czyli licówki kompozytowe) albo korony protetyczne. Licówki kompozytowe sprawdzą się przy niewielkich zmianach, zaś korony protetyczne to rozwiązanie stosowane przy zniszczonych zębach – w celu ich trwałej odbudowy. Licówki pełnoceramiczne zapewniają pacjentowi najlepszy efekt kosmetyczny, są również trwalsze w porównaniu z licówkami kompozytowymi.


« powrót
Stomatologia Estetyczna
  ul. Pełczyńskiego 22a/78, 01-471 Warszawa
  +48 22 401 12 12
  +48 508 222 111